Voda pre život

Voda je pre život človeka nenahraditeľná, hydratuje telo, pomáha krvi a bez nej by sme nedokázali prežiť. Môže sa stať ale aj zdrojom problémov. Vplyvom rôznych faktorov sa mení aj kvalita tejto bezfarebnej kvapaliny, ktorá nemá žiadnu vôňu. Naše telo obsahuje 70% vody, tá sa dostane do každého zákutia nášho organizmu. Jej nedostatok spôsobuje dehydratáciu. Tá sa prejavuje bolesťami hlavy, závratmi, zhoršenými reflexmi a zlým sústredením. Vysoký krvný tlak je často spájaný aj s nesprávnym pitným režimom. V najhorších prípadoch dehydratácie nastáva smrť.

voda

Okrem pitia vody ju ale využívame aj na množstvo iných vecí. Okrem samotného varenia pokrmov je voda potrebná aj k zachovaniu hygieny a poriadku domácnosti. Nezaobídeme sa bez nej pri umývaní riadu, plôch v domácnosti a samozrejme aj pri splachovaní toalety či praní oblečenia. Nekvalitná voda nemusí zasiahnuť iba naše zdravie ale aj funkčnosť našich spotrebičov a prívodných rúr. Znehodnocuje aj plochy, ktoré s ňou čistíme a pomaly a postupne ničí vlákna oblečenia.

v akom stave je voda

Aké sú varovné príznaky nekvalitnej alebo znečistenej vody?

Okrem podozrivého zafarbenia – v škále od bielej po oranžovú môžeme vidieť pri poruchách vodovodu alebo pri kontaminovaní vody drobnými nečistotami. Voda totiž na ceste k nám ujde dlhú cestu. Na nej sa vplyvom rôznych faktorov môže znečistiť. Ak zapácha je to jasný znak, že by ste ju v žiadnom prípade nemali piť. Ak nachádzate biele stopy nánosov v rýchlovarných kanviciach alebo sprchovom kúte je na čase použiť tabletovanú soľ na úpravu vody. Jednoduchým domácim testom okamžite zistíte v akom stave je vaša voda. Ak je príliš tvrdá nebojte sa siahnuť po tomto ekologickom riešení. Vaše telo aj zariadenie domácnosti sa Vám určite poďakuje. Zbavíte sa problémov s príliš vysušenou pokožkou a krepovitými vlasmi. Zlepší sa vaše trávenie. A ako bonus nebudete musieť stále odvápňovať spotrebiče ako kanvice, umývačky riadu či práčky.